четвер, 8 липня 2010 р.

Пенсія на Київщині: і живим, і мертвим?

На Київщині на повноцінне життя вистачає далеко не всім стареньким, однак свої пенсії справно отримують деякі померлі

Останнім часом в Київській області зросли випадки отримання громадянами пенсій померлих людей на підставі довідок сільських голів з недостовірними даними про їх спільне проживання та ведення господарства. За результатами перевірок додержання вимог пенсійного законодавства прокурорами Богуславського, Володарського та Миронівського районів складено 6 протоколів про правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», які перебувають на розгляді. Так, після реєстрації смерті громадянина, місцеві управлінці підписували фальшиві довідки, що підтверджують близькість певної особи до померлого і дають право на отримання його пенсії.  

Подібні махінації із пенсійними коштами у різних варіаціях проводяться посадовцями Київської області. Наприклад, посадовець Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області було притягнуто до адміністративної відповідальності за виплату зайвих грошей. Внаслідок порушення порядку визначення надбавки до пенсії за вислугу років та по інвалідності непрацюючих пенсіонерів, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї (пенсія призначалась працюючим пенсіонерам військовослужбовцям), зайво виплачено пенсій на загальну суму 61,1 тис. грн. Скільки ще схем нецільового використання призначених для пенсіонерів коштів функціонує з нашими спинами та яким був би розмір середньої пенсії, якби гроші розподілялись за призначенням, залишається лише здогадуватись.

Як повідомляють експерти, теоретично нарахування пенсій померлим людям неможливо. На основі запровадженої системи ведення обласного рівня інтегрованої бази даних осіб, що одержують пенсії в органах Пенсійного фонду України, має проводитися щомісячне опрацювання списків померлих громадян, які надаються відділами реєстрації актів громадянського стану. Крім того, має здійснюватися обмін даними від районного до обласного і далі до центрального республіканського рівнів задля забезпечення системного контролю за своєчасним закриттям особових рахунків та припиненням виплати пенсій. Отож недарма наше пенсійне законодавство навіть в Євросоюзі вважають зразковим – все продумано, обґрунтовано, розписано. Щоправда, втілення в життя дещо кульгає – от і отримують державні гроші не завжди ті, кому вони найбільше потрібні.

Громадський рух «Разом із тобою» вже підраховував приблизні місячні потреби пенсіонера та його можливості у відповідності до середньої пенсії. Зауважмо, що третина зарплати українського працівника йде у Пенсійний фонд. Для порівняння - у країнах з найкраще розвиненою системою соціального захисту, наприклад, в Скандинавських, цей відсоток, який працюючий громадянин відає державі, складає 7-10 % від зарплатні. Питання в тому, чи почуваються захищеними люди, що віддають третину свого заробітку, і куди йдуть ці кошти, якщо самим громадянам на пенсію ледь вдається задовольнити свої мінімальні потреби і найскромніші побажання? Як повідомляє Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, станом на 1 червня середньомісячна пенсійна виплата склала 1 049,14 грн.

Виходить, писані закони реальному захисту населення та поступу суспільства ніяк не сприяють. Однак, знати їх все ж таки варто, бо, як показує практика, ніхто не буде повідомляти громадян про їхнє право отримати те, що їм згідно із законодавством належить. Показовим є випадок із пенсіонеркою з Київської області, яка навіть не здогадувалася про те, що має право на отримання невиплаченої її померлому чоловікові пенсії. Коли ж вона випадково дізналася про це та звернулася до управління Пенсійного фонду, виявилося, що отримати гроші вона не зможе, оскільки минув призначений законом строк подачі документів. Згідно із законом, якщо впродовж року не було написану заяву на отримання пенсії, механізмів повернення коштів не існує. Таким чином, гроші громадян в кращому випадку осідають на рахунку Пенсійного фонду.
Офіційно отримувати гроші за померлих мають право члени їхніх сімей, якщо вони були на повному утриманні померлого годувальника або одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом існування. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками. Суму пенсії, що належала пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачують (по місяць смерті включно) членам сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, зокрема непрацездатним членам сім’ї , зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом із померлим чи ні.

Немає коментарів:

Дописати коментар