53% наших співвітчизників віддають перевагу зберіганню грошей вдома і лише 0,4% - заробляють за допомогою інструментів фондового ринку. Крім того, українці зізнаються, що радше позичать свої заощадження під проценти знайомим, аніж покладуть у банк на депозит. Громадський рух «Разом із тобою» вирішив розібратися, чи довго це триватиме і які альтернативи по вкладах пропонує українцям держава і приватний сектор.
Соціологічні дослідження стверджують, що більше половини наших громадян зберігає і накопичує свої вільні кошти за бабусиним зразком – під матрацом, майже повністю ігноруючи сучасні інструменти інвестування. На банківських картках і поточних рахунках у банках тримають свої кошти 12% опитаних, і лише 7% населення користуються банківським депозитом. За даними дослідження, 3% українців вкладають гроші у купівлю землі, ще 2% інвестують у нерухомість. А от довгострокові фінансові інструменти, як, наприклад, накопичувальне страхування, недержавні пенсіонні і інвестфонди, банківські цінні метали та депозити у цінних металах, мешканців України сьогодні практично не цікавлять. В майбутньому скористатись депозитними програмами банків планують лише 8% респондентів.
З цього можна зробити висновок, що в порівнянні із розвиненими країнами мізерні вітчизняні показники говорять про слаборозвинену банківську культуру українців. Очевидно, що однією із причин такої ситуації є той факт, що більшість людей елементарно не має коштів для накопичення. Однак, навіть якщо вільні гроші з’являються, багато хто просто боїться йти в банк, згадуючи фінансові потрясіння минулих років, пояснюють фінансисти. Змінам у цьому секторі заважає також і низький рівень поінформованості громадян – наприклад, лише 18% опитаних знають про можливість заробляти за допомогою інвестиційних фондів і 20% - про накопичення за допомогою недержавних пенсійних фондів, і лише 0,2% застосовують цей спосіб. Про потенційну можливість інвестувати кошти у цінні папери знає лише кожен четвертий українець. Найгірша ж ситуація із інвестуванням у банківські метали і депозити у дорогоцінних металах. Зберігати кошти на рахунках кредитних союзів, вкладати їх в інвестфонди та облігації держави опитані аж ніяк не збираються. Крім того, громадяни зізнаються, що в нашій країні найнадійнішим способом змусити гроші працювати вони вважають процентні позики своїм знайомим.
З іншого боку, банківські вклади не мають альтернативи, тому згодом громадяни все ж таки почнуть більш масово відважуватися на депозити. З огляду на низьку обізнаність громадян щодо фінансових інструментів, покращити становище могла б широка рекламно-роз’яснювальна кампанія, наслідком якої могло б стати залучення коштів населення у небанківські фінансові інститути. Пртое, проблема полягає також і у тому, що, на відміну від банківських інструментів, вклади у НПФ і поліси накопичувального страхування є довгостроковими. Натомість для людей невідомими і сумнівними залишаються такі вирішальні для прийняття рішення фактори, як стабільність економіки країни, гривні і цих приватних структур не лише у довгостроковій перспективі, але й протягом найближчих кількох років.
Громадський рух «Разом із тобою» вважає, що ситуація із інвестиціями населення у «довгі гроші» не зміниться аж доки держава докорінно не змінить своє ставлення до інституціональному інвестору. У всіх розвинених країнах економіка підтримується за рахунок внутрішніх ресурсів, які своїми заощадженнями забезпечує населення. В нашій же країні про це говориться вже більше 5 років, але реальних реформ і досі не було здійснено. Таким чином, працездатним мешканцям України в нинішніх умовах залишається лише сподіватися на те, що в старості їх забезпечить держава.
Немає коментарів:
Дописати коментар